סוגי קבוצות טיפוליות

קבוצות טיפוליות היא טכניקה טיפולית שהולכת ותופסת תאוצה בשנים האחרונות בכל רחבי העולם. קבוצות אלה מיועדות לספק פתרונות למגוון רחב של בעיות רגשיות, התנהגותיות, חברתיות, אישיותיות ונפשיות, במסגרת קבוצתית שיוצרת פלטפורמה ייחודית של ערכים ותנאים שלא יכולים להתקיים בטכניקות טיפול אלטרנטיביות ובראשן טיפול פרטני. מהם הסוגים השונים של קבוצות טיפוליות ולמה מיועד כל סוג? על כך בשורות הבאות.

סוגים שונים של קבוצות טיפוליות

בבחינת סוגי קבוצות טיפוליות, ההתייחסות היא לכמה פרמטרים כמו מטרת הקבוצה, הדגשים הטיפוליים שלה והמאפיינים המשותפים של חבריה. להלן הסוגים המרכזיים בתחום זה:

קבוצת למידה
קבוצות המתגבשות סביב נושא ממוקד במטרה להעניק לחברי הקבוצה ידע, כלים ומיומנויות שיסייעו להם בהתמודדות עם אתגרים שמתעוררים בחייהם סביב אותו נושא.

קבוצת צמיחה אישית
קבוצות המתגבשות סביב מגוון נושאים המיוחסים לצמיחה אישית, כשהקבוצה, האינטראקציה של חבריה והתקשורת המתקיימת בה, מהווים מרכיבי מפתח ביצירת האימפקט הנדרש עבור חברי הקבוצה.

קבוצת מניעה
קבוצה המתגבשת סביב המאמץ לפתח תודעה של מניעה ביחס לנושא ספציפי ומוגדר כדוגמת מניעת מחלות/ מחלה ספציפית, מניעת התנהגות התמכרותית או שלילית אחרת וכן הלאה.

קבוצת התערבות
קבוצה שבה קיימת זהות משותפת לכלל המשתתפים סביב אתגרי החיים בהם עוסקת הקבוצה. בקבוצה כזאת יכולים חברי הקבוצה לשתף את החוויות והאתגרים שלהם באופן חופשי וללא מגבלות, מתוך תחושה של שווה בין שווים.

קבוצת תמיכה
קבוצה שעיקר הערך שלה הוא התמיכה אותה מקבל כל חבר קבוצה מעצם חברותו בקבוצה. דוגמאות יכולות לכלול תמיכה בתהליכי גמילה, תמיכה בעקבות אובדן אישי ותמיכה סביב כל סוגיה שמערערת את תחושת השלמות של הפרט בקבוצה.

באתר האינטרנט של מרכז בר המתמחה במתן פתרונות טיפוליים באמצעות קבוצות טיפוליות, תוכלו למצוא פירוט נרחב על סוגי קבוצות טיפוליות והמאפיינים המרכזיים של כל אחד מהם. אנו מזמינים אתכם להיכנס לאתר ולבחון את הקבוצות הפעילות במרכז ולהצטרף לכל קבוצה שתוכל לסייע לכם, כמובן בהנחיה וסיוע מקצועי שלנו. כמו כן, תוכלו ליצור איתנו קשר בטלפון 03-9621113 עם כל שאלה המטרידה אתכם סביב הנושא של קבוצות טיפוליות.