קבוצה טיפולית למבוגרים

 

טיפול קבוצתי למבוגרים

מודל הטיפול הקבוצתי הוא מודל שכיח יותר בקרב ילדים ובקרב מבוגרים הסובלים מבעיות מאוד מוגדרות ובראשן בעיות התמכרות. יחד עם זאת, נטייתם של אנשים מבוגרים לטיפול פרטני היא אינה נטייה שנשענת על מידת היעילות של הטיפול אלא על העדפה אישית, שלעיתים מושפעת ישירות מהבעיה בה הם מנסים לטפל. טיפול קבוצתי למבוגרים הוכח באינספור מחקרים כשיטת טיפול סופר יעילה במגוון רחב של בעיות חברתיות, התנהגותיות ורגשיות ולרוב מסוגל לספק את פלטפורמת הטיפול היעילה ביותר בין כלל האלטרנטיבות.

מהי קבוצה טיפולית למבוגרים?

קבוצות טיפוליות למבוגרים הן קבוצות שגיבושן מבוצע על ידי אנשי מקצוע ועל פי סדרה של קריטריונים מקצועיים. קבוצות אלה יכולות להתגבש סביב סוג מאוד ספציפי של בעיה (למשל אלכוהוליזם, התמכרות לסמים, אסירים משוחררים וכדומה) או סביב טווח רחב של בעיות בעלות מאפיינים מקצועיים דומים. כך למשל, קבוצה טיפולית למבוגרים לא תכלול במקביל, אנשים הסובלים מהתקפי זעם ואלימות קשים מחד ומאנשים הסובלים מחרדה חברתית או חרדת קהל, אבל עדיין באותה קבוצה ניתן לעיתים לזהות מגוון רחב של בעיות רגשיות והתנהגותיות מהן סובלים חברי הקבוצה. קבוצה זו נועדה לספק לחבריה מרחב בטוח ותומך בו הם יכולים לחקור את עצמם ואת המרחב שבינם ובין הסובבים אותם, כמו גם לאפשר לאנשי המקצוע לבצע אבחון מדויק של כל אחד מחברי הקבוצה ולייצר תהליך טיפולי משותף ואפקטיבי עבור כלל חברי הקבוצה.

 

ישנה רתיעה, אך היא אינה מוצדקת

למשמע הביטוי טיפול קבוצתי מבוגרים רבים יכולים לחוש מידה לא קטנה של רתיעה, אך רתיעה זו נובעת בדרך כלל מאותה בעיה שמלכתחילה מבקשים אותם מבוגרים לפתור. עצם הבחירה במודל של טיפול קבוצתי למבוגרים היא צעד חשוב ראשון בתהליך הטיפול כולו וממנו הדרך למטופל פתוחה לחוויות שלא יוכל לחוות לעולם במסגרת טיפול פרטני מצומצם.

מרכז בר המציע מענה רגשי לילדים ולמבוגרים גם יחד, מנהל שורה של קבוצות טיפוליות למבוגרים סביב מגוון רחב של בעיות ואתגרים המאפיינים את עולם המבוגרים. לפרטים ומידע נוסף על האפשרות לקבלת טיפול במסגרת קבוצה טיפולית למבוגרים במרכז בר, היכנסו לאתר האינטרנט שלנו או צרו קשר במספר 03-9621113