קבוצות טיפוליות באומנויות

טיפול באמצעות אומנות או תרפיה אומנותית הוא אינו תחום חדש למדע, אך בהחלט תחום שהולך ומשתכלל בעשורים האחרונים עד כדי הפיכתו לאחד התחומים האפקטיביים ביותר לטיפול בבעיות רגשיות והתנהגותיות מסוימות. טיפול באומנות יכול לסייע מאוד למשל לילדים, בני נוער ומבוגרים הסובלים מבדידות, מופנמות מופרזת, הסתגרות, התבדלות מפני החברה או לחילופין מבעיות התנהגותיות כמו התפרצויות, אלימות וכדומה, שיכולות לבטא קושי בהבעה רגשית ועצמית בכלל. קבוצות טיפוליות באומנויות הן קבוצות שבמסגרתן מתקבצים מספר מטופלים יחד בכדי לעבור חוויה משותפת ודינמית שתסייע לכל אחד מהם להפיק ערך טיפולי הן באמצעות הכלים האומנותיים המיושמים בקבוצה והן באמצעות הדינמיקה הקבוצתית עצמה.

מדוע בכלל טיפול באומנות?

ככלל, טיפול באומנות הוא טיפול שיכול להתאים לקשת רחבה של בעיות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות, אך יותר מכל מתאים טיפול זה לאנשים הסובלים מקושי להביע את עצמם, את רגשותיהם ואת ההוויה שלהם באופן שגורם להם להסתגר בתוך עצמם מחד או לבסס את האינטראקציה שלהם עם הסביבה באמצעות התפרצויות פתאומיות מתוך עצמם. המדע שמאחור גורס, כי אומנות, ובכלל זה ציור, יצירה, פיסול, מוסיקה וכדומה, היא דרך אפקטיבית מאוד להבעת רגשות חבויים ולהכרת עולמו פנימי של המטופל, הן עבור המטפל והן עבור המטופל עצמו. הבעת הפנימיות הרגשית של המטופל באמצעות אומנות, היא הבסיס שעליו ניתן לבסס במקביל גם תהליך של מודעות, תיקון ושיפור.

 

למה בקבוצות?

קבוצות טיפוליות היא טכניקה טיפולית גנרית המיושמת במגוון רחב של סוגי טיפול ובין היתר משמשת גם במסגרת קבוצות טיפוליות באומנויות. טכניקת טיפול זו מעניקה למטופל שני רבדים טיפוליים, האחד הוא המרכיב האומנותי עצמו והשני הוא ייחודי לחלוטין וכולל את הדינמיקה הקבוצתית שלא ניתן לשכפל באף טכניקה טיפולית אחרת. מחקרים מראים כי שילוב שני הרבדים הללו יוצר את המרחב הטיפולי האפקטיבי ביותר למקסום הערך הטיפולי באומנות.

באתר האינטרנט של מרכז בר תוכלו להתרשם ממגוון פעילות המרכז בתחום קבוצות הטיפול במגוון בעיות ועבור מגוון רחב של סוגי מטופלים. כמו כן, תוכלו ליצור איתנו קשר בטלפון 03-9621113 ולקבל מידע ספציפי על האפשרות להצטרף לאחת מקבוצות הטיפול שלנו באומנויות.